Autor:
Kristjan Karron

Deltas toimub taas küberinnovatsiooni konverents 

Täna toimub Tartu Ülikooli Delta õppe- ja teadushoones taas konverents “Küberinnovatsioon 2023 Tartu”. Seekordsetes ettekannetes kõneletakse digilahenduste ajaloost ja informaatika arengust ning heidetakse ka pilk tulevikku. Arutletakse selle üle, kuidas maailm positiivse häkkerluse tulemusena võidab ja kõne alla võetakse Eestis sündivad innovaatilised lahendused ning põnevad teadustööd. 

Ürituse eesmärgiks on tuua kokku tööstuse kogemus, akadeemia uudishimu ja noorte tudengite innovatsiooni tegemise soov, paigutada nad terveks päevaks Tartu ühte inspireerivamasse majja, Delta hoonesse, ja pakkuda neile kõigile midagi põnevat kaasa mõtlemiseks, ise tegemiseks ning muidugi ka võimalust suhtlemiseks. 

 Konverentsi korraldaja Mari Seeba sõnul on küberinnovatsioon sõna, mis sisaldab endas kahte suundumust, küberneetikat kui juhtimissüsteemide uurimist, ja innovatsiooni kui millegi uut moodi tegemist. “Need kaks suundumust on saanud inspiratsiooniallikaks konverentsi teemade valimisel ja pärinevad omakorda meie hea varalahkunud sõbra ja kolleegi, Meelis Roosi, hobidest ja igapäeva tegemistest,” ütles Seeba. 

Tänavu on esinejaid nii tööstusest ja samuti jõuavad lavale küberinnovatsiooni tulevikutegijad. Andres Kütt vaatab tagasi sellele, kuidas inimesed on küberinnovatsiooni tegema sattunud. Tarkvaraarendaja Taimo Peelo toob teemaks interneti trendide võidujooksu. Tartu Ülikooli keeletehnoloogia professor Mark Fišel peab teadusloengu keelemudelitest. Cybernetica AS infoturbeinstituudi direktor Dan Bogdanov ja Põhja-Eesti Regionaalhaigla kvaliteediteenistuse juht Priit Tohver teevad tagasivaate HOIA äpi elukaarele ja tema õdedele-vendadele. Cybernetica ASi arendusjuht Arne Ansper arutleb teemal, mis on uus X-tee. Esinejaid on varuks teisigi. Samuti toimuvad töötoad, kus saab muuhulgas tinutada, plokiahelat meisterdada ja uurida, kuidas oma virtuaalsed ideed füüsilisse vormi panna.

Konverentsi lõpetab õhtune programm Aparaaditehase Gutenbergi saalis, mida korraldab ürituse suurtoetaja Guardtime. Õhtut sisustavad kaasahaaravad arutelud KSI plokiahela ja Alphabilli teemal, mida juhib Ahto Truu. Lisaks sellele saavad kõik lahendada salakirjanduse teemalisi nuputusülesandeid. 
 

Ajakirjanike vestlusring

Keerukate teemade selgitamisel on teadlased ajakirjanikele väga oodatud partnerid

Meediakajastus

JÄRELVAATA: milline on meedia roll ühiskonna kestliku kursi kujundamisel?

AS Tempest ning tehisintellekti- ja robootikakeskus AIRE alustasid koostööd, et suurendada tehisaru ja koostöörobotite abil tootmisliini võimsust.

Tehisaru optimeerib ettevõttes laovarusid ja robot vähendab raske füüsilise töö vajadust