Ivan Slobozhan kaitseb doktoritööd „Studying Online Social Media Engagement in CIS Countries during Protests, Mass Demonstrations and War“

25. oktoobril kell 14.15 kaitseb Ivan Slobozhan informaatika erialal doktoritööd „Studying Online Social Media Engagement in CIS Countries during Protests, Mass Demonstrations and War“ („Veebipõhise sotsiaalmeedia kaasamise uurimine SRÜ riikides protestide, massimeeleavalduste ja sõja ajal“).

Juhendaja:
kaasprofessor Rajesh Sharma, Tartu Ülikool

Oponendid:
kaasprofessor Rémy Cazabet, Lyoni Claude Bernardi Ülikool (Prantsusmaa)
vanemteadur Giulio Rossetti, Riiklik Teadusnõukogu, Pisa Ülikool (Itaalia)

Kokkuvõte
Protestidest ja konfliktidest on saanud mõjukad jõud muutuste esilekutsumisel ning poliitilise ja sotsiaalse maastiku kujundamisel mitte ainult kohalikul demograafilisel, vaid ka globaalsel tasandil. Interneti ja veebipõhise sotsiaalmeedia kaasaegsel ajastul on protested üha enam kasutanud digitaalseid platvorme, et hõlbustada arutelusid, koordineerida tegevusi ja levitada vastavaid agendasid. Sellele vaatamata on endiselt puudulik arusaam poliitiliste ja sotsiaalmajanduslike sündmuste ning üksikisikute ja organisatsioonide tegevuse omavahelisest seotusest, eriti Sõltumatute Riikide Ühenduse (SRÜ) riikides.
Selle teadmiste lünga kõrvaldamiseks on käesoleva doktoritöö eesmärgiks põhjalikult analüüsida sotsiaalmeediat ja aktiivsete kasutajate käitumist oluliste poliitiliste ja sotsiaalmajanduslike sündmuste ajal SRÜ riikides. Uurime kolmel järgmisel analüüsitasemel:

Ühepoolne, individuaalne tasand: meie uurimistöö selles aspektis oleme analüüsisime kuidas inimeste käitumist konkreetses konflikti ühte poolt esindavas Facebooki grupis mõjutasid välised sündmused. Täpsemalt vaatlesime grupi lehel aktiivsete kasutajate käitumise muutusi enne ja pärast Euromaidani revolutsiooni Ukrainas. Meie uurimine näitas, et kasutajad muutsid oma keelemustreid, mille omistasime poliitilistele ja ajaloolistele teguritele.

Ühepoolne, kollektiivne tasand: järgmises uuringus uurisime ühepoolsete rühmade käitumist. Täpsemalt jälgisime Telegramis grupidünaamikaid, mistõenäoliselt hõlbustasid Valgevene proteste 2020. aasta protestide ajal. Meie analüüs hõlmas inimeste aktiivsuse uurimist Telegramis ja nende huvide arengu jälgimist, kasutades rohkem kui nelja aasta andmeid, mishõlmasid enne proteste, nende ajal ja pärast neid.

Kahepoolne, kollektiivne tasand: meie analüüsi viimases mõõtmes võtsime ette organisatsioonide käitumise võrdleva uuringu, milles võrdlesime konflikti kahte vastandlikku poolt. Meie konkreetses uurimisfookuses olid Ukraina ja Venemaa silmapaistvamate ja mõjukamate massimeediaväljaannetes tegevused ja strateegiad Venemaa sissetungi ajal Ukrainas 2022. aastal. Uurimuses pöörasime tähelepanu kuidas need väljaanded kujundasid oma propagandategevust vastuseks üksikisikute käitumist mõjutavatele konfliktidele.

Kaitsmist saab jälgida Zoomis (kohtumise ID: 941 312 28135, pääsukood: ati).

A widescreen scene where ancient and modern elements meet. The setting includes an early Gutenberg press, surrounded by ancient books and scrolls.

Andmeteaduse seminar „Kultuur ja andmed“

TÜ vaimse tervise konverents „Tööheaolu – mis ja kelle asi?“

Vaimse tervise konverentsil kõneldi tööheaolust

Man standing

Ahto Salumets kaitseb doktoritööd „Bioinformatics analysis of various aspects in immunology“