Sel nädalavahetusel toimunud “Garage48 Big & Open Data 2016” prototüüpimise ürituse võitis vanuse identifitseerimise tööriist MARKUS.

21.-23. oktoobril toimus Tartu Ülikooli arvutiteaduse instituudis “Garage48 Open & Big Data 2016” arendusnädalavahetus. Koostöös Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi, Riigi Infosüsteemi Ameti ning Tartu Ülikooliga korraldatud üritusel esitleti reedesel avaõhtul 30 ideed, millest 17 jõudsid arendamiseni. Üritusel võidutsesid ka linnuliike laulu järgi tuvastav rakendus Linder ning linnaelanikele mõeldud veebikeskkond OpenTartu otsuste ja linnaga seonduvates projektides kaasa rääkimiseks. 

“Garage48 Open & Big Data 2016” arendusnädalavahetuse esialgne idee sai alguse juba 2 aastat tagasi Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi poolt, kuna ministeerium soovis oma kogutud avaandmeid kasulikult tööle panna. Sündiski ava- ja suurandmete rakendamiseks mõeldud Garage48 arendusnädalavahetus, et luua stardipaik andmeteaduse projektidele.

Garage48 kaasasutaja Priit Salumaa sõnul seisneb arendusnädalavahetuse väärtus erinevate oskustega professionaalide kokku viimisel. Kui on idee ava- või suurandmeid teatud lahenduses kasutada, on vaja kaasata andmeteadlane, arendaja, UI/UX disainer ja turundaja, et idee ka tõesti reaalse lahenduseni jõuaks.

Võitjaprojekt MARKUS kombineerib nii andmeteadust kui ka tehnoloogia saavutusi, nagu videos näo tuvastamise funktsiooni ja ID-kaardi analüüsi teostamist. MARKUSe eesmärk on vähendada alkoholi müümist alaealistele, tuvastades inimese õige vanuse näo järgi ja võrreldes seda tema poolt esitatud ID-kaardi tuvastamisvahendiga. Antud lahenduse kasutuspõld on lai, kuna seda saaks rakendada ka iseteeninduskassades, jaotusrobotite süsteemides ja veebipoodides, et sobimatud tooted ei satuks alaealiste kätte.

Pühapäevaõhtusel finaalgalal esitleti ka teisi nutikaid ideid andmeteadusest. Näiteks õpilastele koodikirjutamist õpetav interaktiivne platvorm, pensionifondide tootlust võrdlev süsteem, andmete visualiseerimist võimaldav rakendus, töökeskkonna mõju töötajate tervisele hindav süsteem jpm.

Tartu Ülikooli arvutiteaduse instituudi juhataja Jaak Vilole meeldis, et üritus oli andmetöötlusalane ning kohal oli 150 inimest. “Terve nädalavahetuse jooksul tehti tööd 48h, mis andis lühikese ajaga väga huvitavaid tulemusi. Võib öelda isegi, et tehti ära 3 aasta töö kõigest 2 päevaga,” sõnas Vilo nädalavahetusel saavutatu kohta.

Arendusnädalavahetusel andis oma eriauhinna välja ka Eesti edukaim andmeteaduse iduettevõte PlanetOS, kes pani välja ka rahalise auhinna. PlanetOS avas meeskondadele oma andmete keskkonna, kus on ära kaardistatud pea kogu maailma keskkonnaandmed. Võitja valiti kolme tiimi hulgast, kes leidsid praktilise väljundi erinevatele kliima- ja keskkonnaandmetele. PlanetOS peaauhinna võitis Should I Go, mis võimaldab planeerida reisi vastavalt sihtkoha ilmastikuprognoosidele.

“Garage48 Open & Big Data 2016” üritused toimusid Euroopa Liidu struktuuritoetuse toetusskeemist "Infoühiskonna teadlikkuse tõstmine" Euroopa Regionaalarengu Fondi rahastusel.

Pildid üritusest